Planowanie ciąży


Marzysz aby zostać mamą? Nie wiesz jak przygotować się do ciąży aby jak najlepiej zatroszczyć się o nowe życie? Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci drogę.

planowanie ciąży

Starania o nowego członka rodziny powinny być poprzedzone wyborem lekarza, który poprowadzi ciążę. Aby zabezpieczyć przyszłe maleństwo przed ewentualnymi schorzeniami zarówno przyszła mama jak i tata powinni wykonać kilka badań, które pomogą ich uniknąć. Poza badaniem ginekologicznym oraz tymi ogólnymi (krwi, moczu, OB, poziomu glukozy, transaminaz wątrobowych (ASPAT i ALAT), poziomu antygenu Hbs) kobieta powinna wykonać badania dodatkowe hormonów tarczycy (TSH, FT3, FT4), badanie w kierunku toxoplazmozy (choroba odzwierzęca), cytomegalii oraz różyczki. Badania genetyczne są konieczne jeżeli przyszła mama ma powyżej 35 lat lub jeśli w jej lub partnera rodzinie wystąpiły przypadki chorób genetycznych, dysproporcji w budowie ciała lub upośledzenia umysłowego.

Konieczna jest też wizyta u stomatologa jak i wykonanie niezbędnych szczepień. Nie zapominajmy, że przed niektórymi chorobami zakaźnymi można się ochronić – np. wirusowe zapalenie wątroby typu B, różyczka.

Pamiętajmy o witaminach takich jak kwas foliowy, poinformowaniu lekarza o przyjmowanych lekach, odstawieniu środków hormonalnych co najmniej na 3 miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko.

Zrezygnuj z alkoholu i papierosów! Dbaj o swoja dietę i aktywność fizyczną. Okres ciąży to wyjątkowy czas dla Ciebie i Twojego dziecka.