Testy predyspozycji genetycznych


Najczęściej występującym nowotworem wsród kobiet jest rak piersi. Co roku u parunastu tysięcy kobiet w Polsce zostaję wykryty nowotwór piersi. Ryzyko zachorowania oscyluję w granicach 8% i znacznie wzrasta u kobiet po 50 roku życia
W przypadku kobiet mających predyspozycję genetyczne do zachorowania na raka piersi procent zachorowań znacznie wzrasta a choroba występuję dużo szybciej.
Nowotwór jajnika także należy do bardzo groźnych chorób występujących u kobiet. Każdego roku w Polsce odnotowuję się około paru tysięcy zachorowań. Ze względu na bardzo szybki rozwój tego rodzaju nowotworu zostaje on wykryty zbyt póżno by szanse na wyleczenie były odpowiednio duże.
Bardzo dobrym rozwiązaniem w walce z tymi rodzajami nowotworów jest przeprowadzenie testów predyspozycji genetycznych
Test wykrywa łącznie do 8 najczęściej występujących mutacji w genach BRCA1 i BRCA2.

testy predyspozycji genetycznych

Wskazania do wykonania testu DNA


Głównym czynnikiem decydującym czy warto wykonać test DNA BRCA1/2 jest rodzinne występowanie nowotworu piersi i jajnika. Dodatkowo osoby które miały krewnych z rakiem prostaty, krtani czy czerniaka powinny poważnie zastanowić się nad przeprowadzeniem testu. Test powinno się wykonać także wtedy kiedy zdiagnozowane zostały niezłośliwe zmiany na piersiach czy jajnikach takie jak np. torbiele.

Pamiętaj że odpowiednio szybkie wykrycie predyspozycji do nowotworu jajnika i piersi daję szanse na całkowite wyleczenie. Test predyspozycji genetycznych można wykonać w gabinecie ginekologicznym.